IKZE

IKZE czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to Twój plan na przyszłość wyższa emerytura i ulga podatkowa

Chcesz płacić mniejsze podatki i oszczędzać na emeryturę? Załóż indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego IKZE

Co zyskasz z IKZE?

  • Ulgę podatkową
Wpłaty na IKZE możesz odliczyć w każdym roku podatkowym w  deklaracji PIT i CIT. Ulga podatkowa za 2018 r. może wynieść nawet 1 636,99 zł.
  • Wyższą emeryturę
Przewidywania ZUS zakładają, że po przejściu na emeryturę nasze dochody znacznie spadną. Chcesz zachować Swój standard życia na emeryturze, zadbaj już dziś o dodatkowe pieniądze. IKZE to prosty sposób oszczędzania na emeryturę.

Dla kogo?

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego jest dla każdego, kto ukończył 18 lat. IKZE mogą zawrzeć również osoby, które ukończyły 16 lat i są zatrudnione na umowę o pracę.

Ważne

  • Możesz mieć tylko jedno indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego.
  • Nie możesz oszczędzać wspólnie z inną osobą, np. z małżonkiem.

Korzyści podatkowe

Każdego roku możesz odliczyć w deklaracji PIT kwoty, które wpłaciłeś na IKZE w poprzednim roku. Za 2018 r. może to być maksymalnie 5 331,60 zł.
Dzięki temu zapłacisz niższy podatek. Twoja ulga podatkowa za 2018 r. może wynieść nawet 1 636,99 zł.

Po przejściu na emeryturę

Zapłacisz 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy, jeśli wypłacisz oszczędności po 65. roku życia i wpłacałeś przez co najmniej 5 lat.

Jak możesz wpłacać?

Z IKZE to Ty decydujesz,  jak i kiedy chcesz wpłacać. Możesz to robić cyklicznie (np. miesięcznie, kwartalnie, półrocznie, rocznie) lub kiedy chcesz.

Warto zacząć odkładać wcześniej i robić to systematycznie. Dzięki temu zgromadzisz większy kapitał na emeryturę.


Swobodny dostęp do pieniędzy

Zawsze masz swobodny dostęp do swoich pieniędzy. W każdej chwili możesz je wypłacić. Pamiętaj jednak, że w zależności od tego, kiedy wycofasz pieniądze, zapłacisz inny podatek.
  1. Najkorzystniej jest wypłacić oszczędności po ukończeniu 65 lat i wpłacaniu pieniędzy przez co najmniej 5 lat. Możesz je otrzymać w ratach lub jednorazowo. W takim przypadku zapłacisz tylko 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy.
  2. Jeśli wypłacisz pieniądze w innej sytuacji, zapłacisz podatek wg obowiązującej na dzień wypłaty skali podatkowej (obecnie 18% lub 32%).


Dziedziczenie oszczędności

Pieniądze wpłacone na IKZE są Twoją własnością. Gdyby Cię zabrakło, otrzymają je osoby, które wskażesz w umowie. Nie muszą być członkami rodziny. Osoby te:

  • nie zapłacą podatku od spadków i darowizn,
  • zapłacą 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Nie będą musiały tego robić, jeżeli przeniosą dziedziczone pieniądze na własne IKZE.